Cień pod sliderem

Betonowanie nocą

ws1

Przeszło 20 godzin trwało betonowanie drugiej nitki wiaduktu WS-15 w miejscowości Dybki, między Ostrowią Mazowiecką a Wyszkowem. WS-15 to obiekt dwujezdniowy o jezdniach rozdzielonych jako dwa równoległe obiekty, przebiegający nad istniejącą drogą powiatową. Projekt obiektu zakładał w przekroju poprzecznym 4 belki nośne dla każdej nitki, stężone poprzecznicami podporowymi.

Betonowanie rozpoczęło się w środę 28.12.2016, tuż po godzinie 8:00 rano, a zakończenie prac nastąpiło dnia następnego we wczesnych godzinach porannych, tuż po godzinie 6:00.

O skali przedsięwzięcia mówią liczby. Do betonowania zużyto około 1 450 m3 betonu, czyli na plac budowy wjechało i wyjechało ponad 160 „gruszek”. Ilość systemów, wykorzystanych do podparcia konstrukcji płytowo-belkowej można by wypełnić 25 TIR’ów. Ustawiając jeden za drugim, wszystkie dźwigary, które zostały użyte do przygotowania szalunków, dałyby długość odcinka ponad 11 km. Natomiast sklejką użytą do szalunków, można wyłożyć pół boiska piłkarskiego.

Obiekt WS-15 wraz z wiaduktem MD-20A, wylewanym tydzień wcześniej, to dwa ciekawe obiekty inżynieryjne o konstrukcji monolitycznej na modernizowanej krajowej 8, na które rozwiązania i systemy szalunkowe dostarcza Palisander.