Cień pod sliderem

CEDET – Warszawa, 2018

Nowy CEDET zlokalizowany w ścisłym centrum Warszawy, u zbiegu ulic Kruczej, al. Jerozolimskich i Brackiej, skupia uwagę wszystkich uczestników najważniejszej arterii miasta. Budynek przechodzący od 3 lat metamorfozę, obecnie jest na finiszu zmian. Plan połączenia tradycji z nowoczesnością zakładał odrestaurowanie i zmodernizowanie obiektu z zachowaniem jego dotychczasowego kształtu oraz przywrócenie oryginalnej elewacji.
Zabytkowy budynek dawnego Centralnego Domu Towarowego (dawniej SMYK) po modernizacji to 11-kondygnacyjny, najwyższej klasy obiekt o funkcji usługowo-handlowo-biurowej, o łącznej powierzchni użytkowej 22 300 tys. m2. Biurowiec będzie legitymował się certyfikatem BREEAM na poziomie Excellent. To kolejny ekologiczny obiekt tego typu zrealizowany z wykorzystaniem systemów szalunkowych dostarczonych przez Palisander.
Głównym zakresem prac, prócz wznoszenia ścian z naciskiem na wysoką jakość powierzchni betonu – beton architektoniczny (system ścienny ALFA) i stropów (system dżwigarkowy PAL-20), były nietypowe rozwiązania projektowe. Wyróżniającym się pod względem konstrukcyjnym i wykonawczym były słupy okrągłe skośne. Projekt zakładał różne rodzaje średnic i aż 9 kątów nachylenia względem stropu. Do realizacji tych elementów, inżynierowie Palisander zaproponowali 6 rodzajów szalunków specjalnych.

Wstecz