Cień pod sliderem

Nowy Sezam (Centrum Marszałkowska), Warszawa

Po wielu latach, ruszyła kolejna z ciekawych inwestycji w centrum stolicy – Nowy Sezam (Centrum Marszałkowska). Pierwsze przymiarki rozpoczęły się jeszcze w połowie ubiegłej dekady. Przygotowania do budowy trwały długo z uwagi na zastrzeżenia konserwatora zabytków tyczące się rozbiórki starego budynku oraz poszukiwaniach generalnego wykonawcy nowej inwestycji.

Biurowiec, który powstanie na miejscu starego Sezamu, będzie mieć dziesięc nadziemnych i trzy podziemne kondygnacje. Budynek będzie miał około 13 tys. m2 powierzchni biurowej.

Kondygnacje podziemne budynku Nowy Sezam, wykonane metodą podstropową z podparciem słupów zaszalowanych z zastosowaniem systemu Alfa, będą bezpośrednio połączone z liniami metra M1 i M2 (skrzyżowanie ulic Świętokrzyska i Marszałkowska). Pod tym względem będzie to pierwszy i jedyny taki obiekt w Polsce.

Kolejnym elementem wyróżniającym nowy biurowiec ma być ukłon w kierunku ekologii. Pięć zielonych tarasów ulokowanych na różnych poziomach, ułatwienia dla rowerzystów i użytkowników korzystających z komunikacji publicznej, to nie wszystkie zalety tej inwestycji. Biurowiec będzie legitymował się certyfikatem energooszczędności i ekologiczności BREEAM na poziomie „bardzo dobry”.

Palisander zaopatruje „Nowy Sezam” w systemy szalunkowe oraz w rozwiązania zapewniające bezpieczeństwo na placu budowy i terenów przylegających – szczególnie ważne w tak ruchliwym miejscu jak centrum Warszawy.

Do prac związanych z wysokimi stopami wykorzystano podparcie z wież ID 15 oraz podpory MEP. Wieże ID 15 charakteryzują się prostotą montażu, dzięki czemu skracają czas pracy przy ich wznoszeniu. Podpory MEP z kolei dają większe możliwości dopasowania się do zmiennej geometrii stropu i stanowią doskonałe uzupełnienie podparcia wieżowego.

Wstecz