Pierwszy element Rail Baltica między Czyżewem, a Białymstokiem – wiadukt kolejowy w Uhowie.

Na szalunkach Palisander powstaje obecnie w Uhowie wiadukt drogowy nad torami. Jest to pierwsza inwestycja w ramach budowy trasy Rail Baltica pomiędzy Czyżewem a Białymstokiem. Umowa na jej realizację została podpisana w maju 2020r. Inwestycja realizowana jest wspólnie przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. i Województwo Podlaskie.

Modernizacja linii kolejowej Rail Baltica i budowa wiaduktu nad torami w Uhowie to kolejne duże inwestycje, które przysłużą się rozwojowi naszego regionu.

Nowy wiadukt będzie elementem powstającej obwodnicy Uhowa. Zgodnie z projektem obiekt ma mieć 130 m długości i szerokość ponad 25 m.

Docelowo wiadukt w Uhowie ma zastąpić istniejący przejazd kolejowo-drogowy. W ramach przyszłych prac modernizacyjnych na trasie Rail Baltica w miejsce przejazdu PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zostanie wybudowane przejście podziemne dla pieszych prowadzące do przystanku kolejowego. Ruch samochodowy będzie natomiast przebiegał po obwodnicy i nowym wiadukcie. Linia kolejowa Rail Baltica jest projektowana i modernizowana w celu dostosowania infrastruktury do prędkości 200 km/h, z jaką w przyszłości będą poruszać się na tej trasie pociągi.

Na budowie zostały wykorzystane systemy Alfa, Mammut, ID-15, PAL-20, PAL-BS, BHP, schodnie oraz kompleksowe systemy BHP.
Wykonane przyczółki  liczą aż 11m wysokości, a część prac była prowadzona w nocy ze względu na czynny przejazd kolejowy.

Wykonawcą inwestycji jest firma Budrex Sp. z o.o.